Fluister in mijn rechter oor, zing in mijn linker – verschillen linker en rechter oor

1 november 2004
Auteur: Rene van der Wilk
Leestijd: 1 min

Verschillen linker en rechter oor

Uit recent wetenschappelijk onderzoek is naar voren gekomen dat het linker en rechter oor geluiden anders decoderen. Al lang is bekend dat de auditieve regio’s in onze hersenhelften geluiden verschillend sorteren: de linker hersenhelft richt zich het meest op spraak en andere snelfluctuerende signalen, terwijl de rechter hersenhelft voorop loopt bij het verwerken van tonen en muziek. Professor Yvonne Sininger van David Geffen School heeft nu echter aangetoond dat het oor zelf geluiden anders verwerkt. Reeds bij de aankomst van geluid bij ons oor is er verschil in de verwerking tussen het linker en rechter oor. Wanneer een geluid bij ons oor aankomt zijn er kleine cellen in het oor die uitzetten en inkrimpen en zo de trillingen van het geluid versterken. Deze versterkte trillingen lekken ook weer terug naar buiten het oor en zijn daar ook meetbaar. Dit worden Otoakoestische emissies genoemd. De onderzoekers hebben deze emissies gemeten bij baby’s. Wat bleek: het linker oor geeft extra versterking voor muziek terwijl het rechter oor meer versterking voor snelle geluiden zoals spraak geeft. Dit ondersteunt eerder onderzoek waaruit naar voren kwam dat kinderen met een gehoorverlies aan het rechteroor meer leerproblemen ervaren dan kinderen met een gehoorverlies aan het linkeroor.
De bevindingen van dit onderzoek kunnen belangrijke implicaties hebben voor de rehabilitatie  van slechthorenden met een gehoorverlies aan één of beide oren.

Meer nieuws

Als je het weer hoort, weet je pas wat je miste – over geluid, natuur en verbinding

27 maart 2025 | Wie slechthorend is, denkt vaak aan één ding: moeite met het verstaan van spraak in [...]

B-Audio Lentebijeenkomst 2025: ‘Music to our Ears’ | Professional

21 maart 2025 | Op 2 en 22 april 2025 organiseert B-Audio de online Lentebijeenkomst 2025: ‘Music to our [...]

Cochleaire implantaten effectief bij gehoorverlies dat verband houdt met WFS1

19 maart 2025 | Mensen met zogeheten mono-allelische mutaties in het WFS1-gen, geassocieerd met Wolfram-achtig syndroom en DFNA6/14/38, kunnen [...]

Intelligente geluidslokalisatie met DNN-chip tilt hoortoestellen naar een hoger niveau

18 maart 2025 | Moderne hoortoestellen worden steeds slimmer. Dankzij technieken uit de kunstmatige intelligentie (AI) – en specifiek [...]