Ooroperaties ook mogelijk met dagopname

8 september 2024
Auteur: Rene van der Wilk
Leestijd: 3 min

Dagopname in plaats van opname in het ziekenhuis is haalbaar en veilig, ook voor grotere ooroperaties zoals cochleaire implantatie en stapes chirurgie. Dat laat het proefschrift zien van KNO-arts Laura Derks die 29 augustus jongstleden aan de Universiteit van Utrecht op dit onderwerp promoveerde. Voor haar proefschrift deed ze onderzoek naar de haalbaarheid, veiligheid en kosten van het uitvoeren van ooroperaties in dagopname. Ze vergeleek dit met opname in het ziekenhuis, de zogeheten klinische opname.

| Onderzoek

ooroperaties ook mogelijk met dagopname proefschrift dr Laura Derks KNO-arts
Ooroperaties zijn ook mogelijk met dagopname. Dat laat het proefschrift van KNO-arts dr. Laura Derks zien (afbeelding: deel kaft proefschrift)

Geen verschil in uitkomsten tussen dagopname en ziekenhuisopname

Bij het onderzoek keek Derks specifiek naar de mogelijkheden van dagopname bij stapes chirurgie en cochleaire implantatie. De gegevens waren afkomstig van twee gerandomiseerde studies. Laura Derks over de resultaten: “We zagen dat er geen verschil is in postoperatieve gehooruitkomsten, kwaliteit van leven van de patiënt, patiënttevredenheid en de veiligheid in de zin van postoperatieve complicaties.”

Dagopname bij ooroperaties haalbaar en veilig

Dagopname is volgens Derks dan ook haalbaar en veilig. Haar bevindingen mogen volgens haar ook doorgetrokken worden naar andere ooroperaties. Derks daarover: “Die conclusie lijkt gerechtvaardigd aangezien onze studies gebaseerd zijn op twee invasieve type ooroperaties waarbij de chirurg in beide gevallen een opening maakt in het vestibulum (slakkenhuis). Dit zorgt potentieel voor meer postoperatieve risico’s dan ooroperaties waarbij dit niet het geval is; met uitzondering van uitgebreide cholesteatoom chirurgie.”

Financieel voordeel dagopname niet bewezen maar wel waarschijnlijk

Dat dagopname ook financieel voordeel met zich meebrengt, liet haar promotieonderzoek niet direct zien. De kosten zijn bekeken vanuit zowel het patiënten perspectief als vanuit een ziekenhuis perspectief. Deze totaal bedragen lieten geen significant verschil zien tussen de dagopname en klinische opname groep. Als puur wordt gekeken naar het verschil in kosten van de opname dan ligt deze voor een dagopname wél lager dan voor een overnachting in het ziekenhuis.

Daarnaast is een relatief groot aantal dagopnamepatiënten toch één of meer nachten in het ziekenhuis opgenomen na de operatie wat mogelijk ook invloed heeft gehad op de kostenevaluatie.

Derks daarover: “We zagen dat ten tijde van de COVID-19 pandemie, toen operaties noodgedwongen in dagopname werden verricht vanuit een Dagopname Operatie Centrum, dat de slagingskans van dagopname veel groter is. Mogelijk doordat hierbij alle betrokkenen een ‘dagopname mentaliteit’ hebben waarbij alle betrokken partijen de verwachting hebben van en streven naar dagopname. Dit in tegenstelling tot de tijd waarin onze studie liep waarbij alle patiënten, ongeacht of zij voor dagopname op klinische opname hadden geloot, op de reguliere afdeling opgenomen werden.”

Aangezien het wel te verwachten is dat dagopname gepaard gaat met lagere kosten dan klinische opname, zou het volgens Derks interessant zijn hier meer onderzoek naar te verrichten.

Advies: ooroperaties in dagopname

Derks adviseert zeker gezien de huidige tekorten in de zorg, om in de toekomst te streven naar het uitvoeren van alle ooroperaties in dagopname. Laura Derks: “Om de succeskans hiervan te vergroten dient rekening gehouden te worden met een zorgvuldige selectie van geschikte patiënten, chirurgische planning waarbij genoeg tijd is voor postoperatieve observatie, én een dagopname mentaliteit van alle betrokken partijen.”

Promotie Laura Derks dagopname bij ooroperaties KNO
Uitreiking van de bul met de graad van doctor aan KNO-arts Laura Derks tijdens de promotie plechtigheid (beeld uit videoregistratie van de promotie Universiteit Utrecht)

Over dr. Laura Derks

Laura Derks studeerde geneeskunde aan de Universiteit Utrecht. Na haar afstuderen in 2015 begon ze haar promotieonderzoek aan de afdeling Keel-, Neus- en Oorheelkunde en Hoofd- en Halschirurgie van het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Haar promotieonderzoek vond plaats onder supervisie van prof. dr. Grolman en later prof. dr. Stokroos, en stond onder dagelijkse begeleiding van dr. Wegner.

Na het afronden van haar KNO-specialisatie in 2022 deed ze een fellowship in de Plastische en Reconstructieve Aangezichtschirurgie aan het Universitair Medisch Centrum Utrecht en in Gelre Ziekenhuizen Apeldoorn. Momenteel werkt ze als KNO-arts in Gelre Ziekenhuizen in Apeldoorn en Zutphen en woont ze met haar gezin in Apeldoorn.

Bron: Day-case otologic surgery, Stapes surgery & cochlear implantation; door ter verkrijging van de graad van doctor aan de Universiteit Utrecht; door: Laura Sophia Maria Derks. Klik hier

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Meer nieuws

Nuance Audio hoorbril dit jaar verkrijgbaar

5 februari 2025 | EssilorLuxottica heeft FDA-goedkeuring en EU-certificeringen voor de Nuance Audio hoorbril gekregen. Daarmee kan het bedrijf [...]

Plotsdoofheid kan voorspeller zijn van cardiovasculaire problemen bij 60-plusser

4 februari 2025 | Bij 60-plussers die te maken krijgen met plotsdoofheid kan het zijn dat hart- en vaatproblemen [...]

Onze oorschelpen delen evolutionaire link met kieuwen van vissen

27 januari 2025 | Wetenschappers van de Afdeling Stamcelbiologie en Regeneratieve Geneeskunde van de Universiteit van Zuid-Californië hebben een [...]

Online informatiebijeenkomst over het Cochlear Osia-systeem -6 februari 2025

25 januari 2025 | Wilt u graag meer te weten komen over hooroplossingen via beengeleiding en de mogelijkheid van [...]